Jak wiadomo, konstrukcja domu zawsze musi być chroniona przed wilgocią. Podczas budowy dachu należy zainstalować system odprowadzania wody deszczowej. Chronią one nie tylko dach, ale także fundamenty i ściany domu, ponieważ woda nie będzie się nigdzie przedostawać — będzie odprowadzana w sposób zorganizowany do miejsc przewidzianych w projekcie — specjalnych zbiorników lub innych miejsc poprzez system drenażowy. Aby jednak system odwadniający działał prawidłowo, musi być najpierw odpowiednio dobrany i prawidłowo zainstalowany.

  1. Na podstawie projektu dachu oblicza się parametry systemu rynnowego. Najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesny montaż dachu i orynnowania.

  2. Odpływ musi być w stanie poradzić sobie z maksymalną ilością wody spadającej z dachu (np. w czasie ulewy). Rozmiar rynien, a także średnica i liczba rur muszą być optymalnie dobrane do powierzchni i konfiguracji dachu. Należy wziąć pod uwagę indywidualne cechy dachu.

  3. Przy wykonywaniu obliczeń należy uwzględnić zależność między parametrami elementów odwadniających a powierzchnią połaci dachowej. Jeśli powierzchnia 100 m2 nie przekracza, wystarczy niewielki przekrój rynny i jedna rura, aby ją doprowadzić. Gdy dach jest duży — ponad 200 m2 — i rynny wymagają więcej, a także dodatkowych rur. Rynna o długości 10 m lub większej wymaga zastosowania kilku rur.

  4. Przekrój rynien z rurami zależy od nachylenia dachu, statystyk opadów atmosferycznych w danej okolicy, a także powierzchni dachu. Ale i tu obowiązuje przybliżona zasada — 1 cm2 przekroju rynny zwykle skutecznie odprowadza wilgoć z 1 m2 dachu.

  5. Doborem, projektowaniem, a następnie montażem systemu rynnowego zajmuje się zazwyczaj profesjonalista, ale klient musi znać także podstawowe zagadnienia: Rynny i rury spustowe montuje się przed pracami dekarskimi, natomiast rury spustowe — po ich zakończeniu.

Do przepływu wody do rynny swobodnie prodivgaetsya rynny jest wyposażony w spadek — metr długości 2,5-3 mm spadek.

Bliżej 3-8 cm do ściany domu rura spustowa się nie zbliża — ściana będzie zawilgocona. Im grubsza jest rura spustowa, tym dalej od ściany jest ona umieszczona. Nie zaleca się umieszczania pionowych wylotów rur pionowych poniżej 20 cm od podłoża.

  6. Oszczędności finansowe związane z instalacją systemów odwadniających nie wymagają angażowania włóczęgowskich ekip ani podejrzanych «fachowców». Instalacja odwadniająca jest złożonym systemem, ponieważ błędy w instalacji, choćby najmniejsze, mogą kosztować nową instalację lub inne nieszczęścia.

  7. Materiał odwadniający dobiera się odpowiednio do materiału pokrycia dachowego, tzn. systemy metalowe łączy się z płytą falistą, blachą lub pokryciem dachowym na rąbek. Ale to jest strona projektowa. W rzeczywistości rynny z tworzywa sztucznego z łatwością współpracują z dachami metalowymi, a metalowe — z Ondulinem i innymi. Wystarczy dopasować kolorystycznie dach i rynny, a najważniejsze jest to, że wszystko działa prawidłowo.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *