Każdy dach stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzi. Nieprzyjemne sytuacje mogą być spowodowane zarówno przez sam dach, jak i przez przestrzeń wokół budynku.

Osłony dachowe

Jeśli instalacja dachowa lub generalny remont zostały zakończone, nie oznacza to, że nie czekają Cię dalsze prace na powierzchni dachu. Konieczne może być odladzanie lub usuwanie śniegu, naprawa systemu wentylacyjnego, odłączenie komina, montaż lub instalacja anteny telewizyjnej, a także drobne naprawy pokrycia dachowego. Po zainstalowaniu bariery dachowej wszelkie prace na dachu są praktycznie bezpieczne. Mogą to być minimalistyczne parapety i kraty lub nietypowe ogrodzenia, które uzupełniają obrys dachu i stanowią ciekawy dodatek stylistyczny do całego budynku.

Czy na dachu potrzebne są osłony przeciwśnieżne?

 W wyniku ekstremalnych temperatur na dachach domów tworzą się nie tylko kupki puszystego śniegu, ale grube warstwy lodu, które przy najmniejszym ociepleniu zsuwają się. Takie lawiny zagrażają nie tylko uprawom i pojazdom, ale także zdrowiu i życiu ludzi. Aby uniknąć tej uciążliwości, można po prostu zainstalować system osłony przeciwśnieżnej. Mogą one również zapobiegać wielu innym skutkom lawin i gromadzenia się śniegu:

  • Uszkodzenie systemu rynnowego
  • Odkształcenia nawierzchni spowodowane ciężarem śniegu i wysoką wilgotnością powietrza
  • Odśnieżanie zasp przed domem, które pojawiają się w ciągu kilku sekund
  • Uszkodzenie wystroju ogrodu

Ograniczniki śniegowe są szczególnie ważne w przypadku dachówek metalowych, ponownych pokryć dachowych i blachy falistej. Miękkie gonty nie mają tego problemu ze względu na szorstką fakturę warstwy wierzchniej. Obowiązkowe jest również wyposażenie skomplikowanych dachów wielopoziomowych oraz powierzchni pod oknami dachowymi w systemy ochrony dachowej. W zależności od rodzaju dachu istnieje kilka różnych rodzajów osłon przeciwśnieżnych:

Rurowe i kratowe. Uniwersalne osłony przeciwśnieżne są odpowiednie do wszystkich typów dachów. Może być instalowany zarówno na nowym dachu, jak i na dachu istniejącego budynku. Główną zaletą jest to, że nie są one mocowane do samego pokrycia dachowego, lecz za jego pośrednictwem do łat.

Narożniki. Wykonane z cienkiej blachy stalowej z powłoką polimerową. Najszersza gama kolorów i odcieni.

Śniegowy korek lub śnieżny korek. Doskonały dodatek do wszystkich systemów powstrzymywania śniegu. Montuje się na całej powierzchni skarp.

Konkretny model określa sposób montażu ograniczników śniegowych oraz specyfikę instalacji. Konstrukcje rurowe i kratowe doskonale wytrzymują nawet ogromne masy śniegu. Z tego względu są one zwykle montowane w jednej linii; aby zmniejszyć obciążenie dachu śniegiem, mocowanie wykonuje się wzdłuż linii ścian nośnych. Narożniki i ograniczniki powinny być montowane w układzie naprzemiennym.

Montaż dowolnego modelu ograniczników śniegowych należy rozpocząć od okapu, wykonując wcięcie w odległości 30-50 cm od krawędzi dachu. W regionach o dużych opadach deszczu ograniczniki śniegu należy montować w dwóch warstwach, w odległości co najmniej 5 metrów od siebie. To samo dotyczy dachów o długich i stromych połaciach.

Radzenie sobie z soplami

Sople najczęściej pojawiają się na dachach z problemami z izolacją termiczną. Na dachu z kompetentną i dobrze wykonaną izolacją przeciw soplom lub z dobrze wentylowanym zimnym poddaszem sople tworzą się znacznie rzadziej. System elektrycznego ogrzewania kablowego sprawdził się w walce z tym «lodowym utrapieniem». Jego działanie polega na podgrzewaniu roztopionej wody, co zapobiega tworzeniu się sopli. Woda spływa wtedy w dół systemu rynnowego, nie zamarzając. Niestety jednak żaden dach nie jest odporny na klęski żywiołowe w postaci marznącego deszczu.

Dobrze przemyślany system bezpieczeństwa dla Twojego dachu zapewni Ci zdrowie i pozwoli zaoszczędzić pieniądze na naprawach nieruchomości.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *