Wiatrowskaz — zabawy z wiatrem na dachu domu

  Wiatrowskaz jest znany ludzkości od czasów starożytnych nie tylko jako zabawna gra, ale także jako narzędzie do określania kierunku wiatru.

  Pierwsze modele wiatrowskazów montowano na masztach statków w celu dokładnego określenia kierunku wiatru podczas żeglugi. Po pewnym czasie wirujące flagi przeniosły się do domów marynarzy. Wiatrowskazy szybko stały się tak popularne, że można je było zobaczyć na różnych budynkach.

  Wiatrowskaz to oś pionowa z nałożonym na nią tuleją i dołączonym wiatrowskazem — urządzeniem ozdobnym, które pomaga określić kierunek wiatru. Aby wiatrowskaz mógł się swobodnie obracać, potrzebna jest przeciwwaga. Najczęściej wiatrowskazy wykonywane są z różnych metali i ich stopów: miedzi, mosiądzu, aluminium, cyny czy blachodachówki. Ale możliwe jest wykonanie takiego urządzenia ze zwykłej sklejki lub arkusza z tworzywa sztucznego. Taki „gramofon” nie potrwa długo, ale przyniesie wiele radości.

  Najczęściej wiatrowskazy wykonane są ze stali nierdzewnej i miedzi (przy tych ostatnich próbkach można podać objętość). Ponieważ miedź jest niestabilna na wszelkie czynniki atmosferyczne, jej powierzchnię można zabezpieczyć specjalną farbą lub emalią.

  Najpopularniejszym obrazem jest kogut — symbol początku nowego dnia. Jest również obdarzony umiejętnością odpędzania kłopotów z domu i odpędzania złych duchów. Nie mniej powszechne są figurki syren, modele statków z żaglami i samolotów. Aby wymyślić coś wyjątkowego, wystarczy skorzystać z pomocy fantazji. Może być symbolem roku lub przedstawicielami znaków zodiaku samych właścicieli domu. A jeśli masz ciekawe nazwisko (na przykład Orłow), możesz je z powodzeniem pokonać i stworzyć coś niezwykłego.

  Z jakiegoś powodu wielu uważa, że ​​wiatrowskaz musi być zainstalowany na dachu domu. Świetnie będzie wyglądać na altanie, wannie, bramie. A jeśli przymocujesz go do pionowego słupa zainstalowanego w dowolnym miejscu na terenie, wiatrowskaz, oprócz swojego bezpośredniego celu, odstraszy ptaki. Gdziekolwiek zainstalujesz swój „gramofon”, ożywi on środowisko i nie pozwoli Ci się nudzić.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *