Elitarne materiały dachowe, pomimo wysokich kosztów, nie tracą na popularności. Jednym z takich pokryć jest gont drewniany. Harmonijnie łączy się z każdą konstrukcją i może być układana na dachu o dowolnym kształcie geometrycznym. Surowiec jest wykonany w 100% z drewna i jest całkowicie przyjazny dla środowiska.

Gonty dachowe to drewniane płyty o średniej grubości od 4 do 10 mm każda. Jest on wykonany z drewna o wysokiej wytrzymałości, takiego jak modrzew, cedr i dąb. W ostatnich latach, w celu zaoszczędzenia pieniędzy, do produkcji drewnianych dachów zaczęto wykorzystywać tańsze gatunki — świerk i sosnę. Eksperci nie zalecają jednak oszczędzania w tym przypadku.

Zalety pokrycia

Piękny, estetyczny wygląd;

Przyjazność dla środowiska;

Wysoka izolacja akustyczna i termiczna. W domu będzie cicho, nawet jeśli na zewnątrz będzie silna ulewa z gradem. Drewniany dach będzie chronił przed letnim upałem i najmroźniejszą zimą.

Jest w 100% hermetyczny. Gonty dachowe leżą na krokwiach jak łuski. Pod wpływem wilgoci pęcznieje i nieznacznie zwiększa swoją objętość. Gonty dachowe zamykają się i tworzą mocny integralny «pancerz». Gdy gont wysycha, lekko się unosi, a nadmiar wilgoci wydostaje się na zewnątrz.

  • Brak kondensacji pary wodnej pod płytami.
  • Mała masa.
  • Odporność na wiatr, śnieg i deszcz.
  • Długa żywotność w każdych warunkach klimatycznych.

Zalety powłoki są znaczne, ale ten idealny materiał ma też swoje wady:

  • Potrzeba profesjonalnej ekipy dekarskiej.
  • Długi czas instalacji.
  • Drewno bez specjalnej obróbki jest narażone na ataki biologiczne.
  • Wysoka cena.

Specyfika instalacji

Wybierając materiał na dach domu, należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia krokwi. Gonty można układać na dachu z kątem nachylenia co najmniej 15 stopni. Płatwie typu: pełne lub o rozstawie krokwi nieprzekraczającym 100 mm. Łaty mogą mieć niewielką grubość, na przykład 5×5 cm, ze względu na małą masę materiału. Prace dekarskie i elewacyjne trwają od 1 miesiąca. Gonty na dach układa się w 3 lub 4 warstwach.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *