Aby dom na wsi był komfortowy i możliwie bezpieczny, należy podjąć wiele różnych działań, głównie budowlanych. Ważnym elementem tych działań jest pokrycie dachu domu. Aby dach służył przez długi czas bez niespodzianek, musi być wykonany zgodnie ze wszystkimi dostępnymi zasadami inżynierii.

  Jak wiadomo, dach jest wentylowany za pomocą specjalnych okien, popularnie zwanych świetlikami. Jednak w rzeczywistości takie wietrzenie nie jest wystarczająco skuteczne, ponieważ na dole i na górze okien pozostają zastałe masy powietrza. Poddasza mieszkalne w ogóle nie są wyposażone w taką wentylację, ponieważ efekt wentylacji będzie zerowy. Wymyślono jednak nowe systemy wentylacyjne, oparte na czysto fizycznym zjawisku — tendencji ogrzanego powietrza do unoszenia się ku górze (mówiąc prościej — konwekcji). Dlatego skuteczność tej wentylacji nie może być niska.

  Aby zapewnić doskonałą wentylację dachu, co zapobiegnie zawilgoceniu poddasza oraz gniciu i korozji konstrukcji domu, należy przestrzegać dwóch zasad:

1. Zimne powietrze musi wchodzić przez otwory na dole i wychodzić na górze.

2. Należy zapewnić ruch powietrza w całej przestrzeni dachowej — wtedy wentylacja będzie skuteczna.

Do prawidłowej wentylacji absolutnie każdego dachu służy urządzenie zwane wywietrznikiem kalenicowym. Na dachu — wystarczy powiedzieć. jest niepozorny, ale tylko przez długi czas — do 40 lat jest gwarantowany, a następnie kolejne 20 lat proboetet. Jeśli wywietrznik kalenicowy zapewnia właściwą i skuteczną wentylację dachu, przenikanie owadów do obszaru podkładu jest wykluczone. Wentylator kalenicowy usuwa również parę bitumiczną wraz z kondensatem, tworząc w ten sposób korzystny mikroklimat. Wentylator kalenicowy montuje się na kalenicy, czyli najwyższym punkcie dachu. Dlatego nie dochodzi do stagnacji powietrza.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *